» Infolinia: (61) 651-43-15

Nieruchomość Typ oferty
Cena
Powierzchnia
Miejscowość Nr oferty
 

Nieruchomość Typ oferty
Cena
Powierzchnia
Miejscowość Nr oferty
 

Nieruchomość Typ oferty
Cena
Powierzchnia
Miejscowość Nr oferty
 

Nieruchomość Typ oferty
Cena
Powierzchnia
Miejscowość Nr oferty
 
Informacje i aktualności

„Mieszkanie dla młodych” od stycznia 2014 ?
14.08.2013
1. Z finansowego wsparcia będą mogły skorzystać tylko osoby w wieku do 35 lat. Stan cywilny nie będzie brany pod uwagę – dopłatę otrzyma zarówno singiel, jak i małżeństwo. W przypadku małżeństw liczyć się będzie wiek młodszego z małżonków.
2. Program przeznaczony jest wyłącznie dla osób nabywających pierwszą nieruchomość.
3. Osoby bez dzieci mogą liczyć na dopłatę w wysokości 10% wartości nieruchomości. Rodzice co najmniej jednego dziecka, otrzymają 15% ceny mieszkania. Dodatkowe 5% dopłaty będzie można otrzymać, jeśli w ciągu 5 lat od zakupu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. Program dopłat jest zatem znacznie atrakcyjniejszy dla osób, które już założyły rodzinę.
4. Na finansowe wsparcie mogą liczyć wyłącznie osoby kupujące nieruchomość na rynku pierwotnym. Budujący domy i zwolennicy rynku wtórnego zdani są na własne siły.
5. Powierzchnia mieszkania kupowanego z finansowym wsparciem nie może przekroczyć 75 m kw. Dopłata będzie naliczana maksymalnie do 50 m kw. – za pozostałą powierzchnię nie dostanie się nic. Kupujący małą kawalerkę dostaną więc mniej dofinansowania niż nabywcy mieszkania większego, byleby nieprzekraczającego 75 m kw. W liczbach względnych najbardziej opłaca się mieszkanie 50-metrowe.
6. Kolejnym ograniczeniem dla osób liczących na rządowe dopłaty będzie cena metra kwadratowego nabywanego mieszkania. Podobnie jak w zakończonym już programie „Rodzina na swoim”, limitem będzie wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Wskaźniki te będą podawane osobno dla poszczególnych typów gmin (m.in. dla miast wojewódzkich i jednostek sąsiadujących z miastami wojewódzkimi).
7. Otrzymaną dopłatę trzeba będzie oddać, jeśli zdecydujemy się sprzedać mieszkanie w ciągu pięciu lat od zakupu. Kwota zwrotu będzie proporcjonalna do czasu, który upłynął od otrzymania dofinansowania. Zasada ta będzie jednak dotyczyć wyłącznie podstawowej kwoty (10%), dodatki „za dzieci” nie są nią objęte. Pieniędzy nie trzeba będzie zwracać, jeśli uzyskaną ze sprzedaży sumę przeznaczymy na zakup kolejnego lokum.
Program będzie atrakcyjny przede wszystkim dla osób posiadających dzieci, poszukujących niewielkiego nowego mieszkania i gotowych na zamieszkanie w nieco mniej atrakcyjnej lokalizacji.
Zupełnie pominięci zostali zwolennicy domów jednorodzinnych, w tym budowanych samodzielnie. Ze względu na restrykcje dotyczące typu i ceny nieruchomości poważne kłopoty z skorzystaniu z dopłat będą mieli mieszkańcy wsi i największych miast. Środki przeznaczone na dopłaty będą ograniczone, a gdy limit zostanie wyczerpany, dofinansowanie nie będzie wypłacane w danym roku.
Dopłata w „Mieszkaniu dla młodych” będzie wypłacana tylko pod warunkiem skorzystania z kredytu. Inaczej niż w poprzednim programie, otrzymamy ją jednorazowo w całości i będzie mogła zostać zaliczona przez bank jako wkład własny. Jest to szczególnie istotne, ponieważ nowelizowana Rekomendacja S zakłada, że banki będą ograniczać udzielanie kredytów na 100% wartości nieruchomości. Taka konstrukcja powoduje, że nowy program będzie bardziej atrakcyjny finansowo, zwłaszcza dla kredytobiorców posiadających dzieci, niż „Rodzina na swoim” (wbrew temu, co sugerują niektóre analizy w internetowych mediach).
Porównanie kosztu przykładowego kredytu standardowego i z dopłatą „Mieszkanie dla młodych”
Kwota kredytu
150.000 zł (bez dopłaty)
135.000 zł (z dopłatą 10%)
Okres kredytowania
30 lat
30 lat
Oprocentowanie
WIBOR 3M (2,84%) + 1,8 pp
WIBOR 3M (2,84%) + 1,8 pp
Rata równa
772 zł
695 zł
Suma odsetek w okresie kredytowania
128 120 zł
115 308 zł
 
Źródło: Bankier.pl

Kredyty z dopłatami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wnioski o kredyt z dopłatą w wysokości od 11 do 50 tysięcy złotych brutto (w zależności od rodzaju energooszczędności oraz typu nieruchomości) będzie można składać w następujących instytucjach:
-Bank Polskiej Spółdzielczości;
-SGB-Bank;
-Bank Ochrony Środowiska;
-Bank Zachodni;
-Getin Noble Bank;
-Nordea Bank;
-Deutsche Bank.
 
W innych bankach uzyskanie dopłat nie będzie możliwe. Odpowiedzi na pytania dotyczące formalności czy wymaganych dokumentów można uzyskać w oddziałach wyżej wymienionych instytucji.
1. Dopłaty do energooszczędnego budownictwa nie dotyczą tylko inwestycji podjętych przez osoby fizyczne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dopuszcza możliwość zakupienia gotowej nieruchomości od dewelopera. Aby otrzymać dopłaty, niezmiennym warunkiem jest spełnienie określonych wymogów.
2. Co ważne, w przypadku nieruchomości zakupionej od dewelopera możliwe jest dofinansowanie zakupu nie tylko domu, ale także mieszkania. Fundusz określił na swojej stronie internetowej dokładne warunki oraz ścieżkę postępowania od samego początku ubiegania się o kredyt na zieloną nieruchomość objętą dopłatami.
3. Można zyskać od 11 do 50 tysięcy złotych brutto. Kwota ta jest uzależniona od rodzaju nieruchomości (inne dopłaty dotyczą mieszkań, a inne domów) oraz stopnia energooszczędności. Na wyższą dopłatę mogą liczyć inwestorzy stawiający na dom pasywny, mniejsza dopłata dotyczy nieruchomości energooszczędnych.
4. Docelowo ze wsparcia ma skorzystać 12 tysięcy kredytobiorców, a sama dopłata polega na otrzymaniu bezzwrotnego dofinansowania, pokrywającego część kosztów związanych z wydatkami na ekodom.

Nieruchomość energooszczędna

Mieszkanie – 11 tys. zł brutto

Dom – 30 tys. zł brutto

Nieruchomość pasywna

Mieszkanie – 16 tys. zł brutto

Dom – 50 tys. zł brutto
Na dofinansowanie mogą liczyć jedynie osoby korzystające z kredytu hipotecznego. Inwestorzy chcący zbudować energooszczędną nieruchomość z własnych środków nie otrzymają żadnego wsparcia ze strony państwa.
Parametry kredytu ustali sam bank. Chcąc zatem skorzystać z preferencyjnego kredytu, warto porównać oferty siedmiu instytucji i wybrać najatrakcyjniejszą. Pojawia się jednak pytanie, czy kredyt zaciągnięty w banku, który bierze udział z programie dofinansowań, na pewno okaże się preferencyjny.
1. Z funkcjonującego od 2010 roku programu dopłat na zakup i montaż kolektorów słonecznych, skorzystało już ponad 30 tysięcy beneficjentów. NFOŚiGW przeznaczył na ten cel więcej niż 200 mln złotych. Do zaplanowanego na 2015 rok zamknięcia programu do rozdysponowania jest jeszcze ponad drugie tyle.
2. Akcja promuje używanie kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej. Na ich zakup i montaż uzyskać można nawet 45% dopłaty do kredytu.
3. Dotacji nie otrzymają osoby, które zakup i montaż kolektorów pokryją z własnej kieszeni.
4. O uzyskanie 45% dotacji do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych mogą się starać osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania budynkiem, na którym mają być montowane te ekologiczne rozwiązania oraz wspólnoty mieszkaniowe instalujące systemy na nieruchomościach wielolokalowych. Warunkiem jest to, żeby dom, na którym znajdzie się kolektor nie był podłączony do sieci ciepłowniczej dla celów podgrzewania wody użytkowej.
Obecnie po kredyt z dopłatą na zakup i montaż kolektorów można udać się wyłącznie do kilku banków, które mają podpisaną umowę z NFOŚiGW. Lista ta obejmuje:
-Bank Ochrony Środowiska;
-Bank Polskiej Spółdzielczości oraz zrzeszone banki spółdzielcze;
-SGB-Bank oraz zrzeszone banki spółdzielcze;
-Krakowski Bank Spółdzielczy;
-Warszawski Bank Spółdzielczy;
-Credit Agricole Bank Polska.
zrodło: gold finanse
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Do góry ^

Jesteśmy stowarzyszeni w:nieruchomości swarzędz, agencja nieruchomości swarzędz, wiking nieruchomości, mieszkania na sprzedaż, mieszkania na wynajem, swarzędz, poznań, wielkopolska, zalasewo, tulce, kobylnica, gruszczyn, domy na wynajem, domy na sprzedaż, lokale na sprzedaż, lokale na wynajem, działki na sprzedaż, działki na wynajem, rynek wtórny swarzędz, rynek pierwotny swarzędz, wiking, deweloper, mieszkania deweloperskie, rynek pierwotny, najlepsze oferty,swarzedz mieszkania, swarzedz działki, swarzedz domybiuro swarzędz, biuro nieruchomości swarzędz, najem okazjonalny, bezpośrednio, parcel nieruchomości #poznan #poznań #lubon #luboń #wiry #komorniki #swarzędz #swarzedz #domy #mieszkania #działki #mosina #kamionki #borówiec #czapury #gruszczyn #paczkowo #siekierki #gowarzewo #kleszczewo #wielkopolska #gortatowo #sprzedamdom #sprzedamdziałkę #sprzedammieszkanie #kupiedom #kupiemieszkanie #kupiedziałkę #wynajem #najem #kupno #sprzedaż #nieruchomości #nieruchomosci #nieruchomoscipoznan #agentnieruchomości #pośredniknieruchomości #dobryagent #biuronieruchomosci #sprzedażmieszkań #sprzedażdziałek #sprzedażdomów #agencjanieruchomości #sprzedażnieruchomości #wynajemnieruchomości